Cieplarnie wchodzą na salony! Kiedyś obecne jedynie przy dworach, pałacach oraz rezydencjach, dziś oranżerie powstają przy wielu domach, pełniąc zarówno funkcję ogrodu dla roślin, jak i miejsca relaksu. Można w nich urządzić salon, gabinet, jadalnię, a jednocześnie pozostawić miejsce dla drzew czy kwiatów. Natomiast nieogrzewany zamknięty ogród jest doskonałą przestrzenią do zimowania egzotycznych roślin. Posiadanie oranżerii to szczypta luksusu dostępna dla każdego. Lecz zanim podskoczymy z radości na jej widok, warto zachować chłodny umysł i dokładnie przeanalizować wszystkie techniczne elementy wykonania takiego ogrodu. Dzięki temu przebywanie w nim okaże się przyjemne zarówno dla roślin, jak i dla nas.
Wszystko zaczyna się od dobrze przemyślanego projektu
Oranżeria powinna powstać na początek na… kartce papieru. Jeżeli ma ona być częścią nowo powstającego budynku, wystarczy uwzględnić ją na ogólnym planie. Natomiast jeśli dołączamy ogród zimowy do istniejącego już domu, trzeba będzie zwrócić uwagę na jego kształt, wygląd i złączenie z murami budynku. Wszystko powinno ze sobą współgrać, dlatego lepszą opcją jest oranżeria wykonana na zamówienie. Gotowe projekty wiążą się z ryzykiem, że już w trakcie budowy na światło dzienne wyjdą nieoczekiwane utrudnienia. Zastanówmy się, czym właściwie ma być nasza cieplarnia. W przypadku, gdy oczekujemy od niej spełniania funkcji dodatkowego salonu, konieczne jest zainstalowanie ogrzewania. Niezależnie od jej przeznaczenia przyda się solidny, izolowany, betonowy fundament sięgający poniżej strefy zamarzania ziemi.
Do zbudowania oranżerii wykorzystuje się kilka materiałów. Najlepszym i najczęściej używanym jest aluminium, ze względu na lekkość, łatwość kształtowania, a także odporność na warunki atmosferyczne. Na drugim stopniu podium znajduje się stal (solidna, ale ciężka), a na trzecim drewno, wymagające regularnej konserwacji.
Świeże powietrze i słońce, czyli co pragniemy posiadać w oranżerii
Temperatura panująca wewnątrz oszklonego pomieszczenia jest w dużej mierze uzależniona od kierunku świata, na który skierowano ogród zimowy. W oranżerii umiejscowionej od zachodu lub południa w letnie miesiące będą panowały upał i wilgoć. Jeżeli więc pragniemy uprawiać egzotyczne rośliny wymagające dużej ilości światła słonecznego, zainwestujmy w wysokiej jakości system wentylacyjny. Kratki na ścianach tuż przy podłodze, lufciki w suficie, a także specjalne wentylatory wywiewne pomogą nam zapewnić odpowiedni klimat do uprawy drzew i kwiatów, a także przyjemnego relaksu. Zapraszamy do skorzystania z oferty naszej firmy BTM Eurolinx. Pomożemy Państwu dopasować idealną wentylację do oranżerii.
Nie bez znaczenia jest również możliwość zacienienia ogrodu zimowego. W przypadku, kiedy nie posiadamy w nim roślin lubiących słońce, a konstrukcja domu pozwoliła na postawienie oranżerii jedynie po stronie południowej, dobrym rozwiązaniem są rolety zapewniające osłonę od piekących promieni słonecznych. Mamy więc pod kontrolą decyzję, czy w aktualnym momencie chcemy więcej, czy mniej światła.