Wielu z nas marzy o prywatnej przestrzeni z widokiem na ogród, gdzie można się zrelaksować niezależnie od pory roku. Klasyczne tarasy nie do końca spełniają tę funkcję, gdyż da się z nich korzystać jedynie podczas ciepłych, wiosennych i letnich dni. Jak zatem uniezależnić się od panującej za oknem aury? Postawić oszklony ogród zimowy! Jest to niesamowicie modny i coraz częściej spotykany sposób na powiększenie domowego metrażu. Zanim jednak podejmiemy decyzję o jego budowie, warto dokładnie przemyśleć, w jaki sposób ogród ma nam służyć. Precyzyjne określenie swoich potrzeb i możliwości pomoże nam w uzyskaniu idealnego efektu.
Ogród zimowy ma być miejscem wypoczynku czy oranżerią?
Od odpowiedzi na to pytanie zależy lokalizacja nowo powstającego, zabudowanego tarasu. Planujemy tutaj przede wszystkim relaksować się po trudnym dniu w pracy, pić kawę z przyjaciółmi albo urządzać rodzinne spotkania? W takim razie najlepszym wyjściem okaże się postawienie go na wschodniej albo zachodniej ścianie domu. Dzięki temu podczas odpoczynku będzie nam towarzyszyło ciepłe światło wieczornego słońca albo wypijemy poranną kawę w towarzystwie jego rześkich promieni. Natomiast strona południowa to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy taras ma pełnić przede wszystkim funkcję oranżerii. Zapewni to solidną dawkę mocnego, południowego blasku, tak potrzebną egzotycznym roślinom.
Postawmy na projekt dopięty na ostatni guzik
Do uzyskania efektu idealnego potrzebny jest dobry plan: bez niego nie obejdzie się żadna zabudowa tarasu. Oprócz doskonałego wyglądu ogród zimowy musi bowiem odznaczać się bezpieczeństwem oraz zgodnością z wymaganiami budowlanymi powinny być silne i trwałe, zdolne oprzeć się podmuchom wiatru czy zalegającemu śniegowi. A jeśli już mowa o białym puchu, istotne jest również nachylenie dachu zapewniające jego swobodne osuwanie – zwykle wystarcza kąt 20-45°. Także woda deszczowa musi znaleźć dla siebie ujście, by nie spływała po szklanych ścianach. W tym celu dobrze jest zainstalować specjalne, ukryte systemy rynnowe.
Sympatycy ogrodów zimowych zapewne zgodzą się, że taka budowla ma obowiązek wyglądać okazale. Dlatego przy tworzeniu projektu zwróćmy uwagę, jak nasz zabudowany taras komponuje się z resztą domu, a jeżeli ma on być łącznikiem między dwoma bliźniakami lub szeregowcami, także z kształtem dachu. Zastanówmy się też, jak wysokie zadaszenie chcemy posiadać. Obecnie często spotykanym sposobem budowy jest wznoszenie go aż do poziomu pierwszego piętra, dzięki czemu w środku da się uprawiać wysokie rośliny. Niezależnie od kształtu i wymiarów ogrodu zimowego, powinien on być wykonany z najwyższą starannością. W tym celu warto skorzystać z pomocy specjalistów. Nasza firma BTM Eurolinx doradzi Państwu najlepsze rozwiązania oraz zadba o reprezentacyjny wygląd zabudowanego tarasu.