Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na rozszerzenie przestrzeni mieszkalnej. Zwykle ten cel osiągany jest za pomocą tarasu otwartego lub zadaszonego, ale często też całkowicie zabudowanego, traktowanego jako całoroczny ogród zimowy. Takie rozwiązanie ma mnóstwo plusów: sprawia, że do domu trafia więcej światła, stwarza nowe pomieszczenie przeznaczone do wypoczynku, a także pozwala mieć kontakt z naturą niezależnie od pory roku. Jeśli planujemy budowę domu, nic nie stoi na przeszkodzie, by w projekcie uwzględnić ogród zimowy. Co więcej, można go bez problemu dołączyć do już istniejącego budynku.
Ogród nie do końca zimowy, czyli czym on tak naprawdę jest
Zanim jeszcze tego typu salony stały się miejscem wypoczynku, służyły jako teren zimowania roślin egzotycznych. Nie były więc ogrzewane, a jedynym elementem podnoszącym w razie potrzeby temperaturę okazywał się grzejnik elektryczny z termostatem. Mieszkańcy korzystali z takiego tarasu podczas wiosny i lata, kiedy aura na to pozwalała. Dziś ogrody zimowe to coraz częściej pomieszczenia całoroczne. Taki efekt został osiągnięty poprzez zastosowanie izolowanych termicznie szyb, profili aluminiowych i podłogi. Wystarczy doprowadzić ogrzewanie i elektryczność, by do woli cieszyć się widokiem na ogródek, bez względu na to, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Dziś wyróżniamy dwa typy zabudowanych tarasów:
-
nieogrzewane, które oddziela się od strefy mieszkalnej, pełniące rolę izolatora cieplnego,
-
ogrzewane, stawiane bezpośrednio przy budynku albo w ogrodzie, będące dodatkowym, całorocznym salonem.
Budujemy swój prestiż. Planowanie ogrodu zimowego krok po kroku
Oszklone ściany tarasu mają niezaprzeczalną zaletę – można je projektować samodzielnie. Zgodnie z Państwa życzeniem podzielimy je w określony sposób, dodamy okna i drzwi, jak również szklany dach. Niezwykle ważna okazuje się także odpowiednia wentylacja, która zadba o powietrze wewnątrz ogrodu zimowego i odprowadzi parę wodną wytwarzaną przez obecne w nim rośliny. Dobrym rozwiązaniem jest też zainstalowanie elektrycznych lufcików i kratek wentylacyjnych w dolnej partii ścian. Dzięki nim dostęp świeżego powietrza mamy zapewniony o każdej porze roku.
Warto pamiętać, że budowa większego niż 35 mkw. ogrodu zimowego wymaga zezwolenia, należy więc złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Resztę natomiast mogą Państwo zostawić firmie BTM Eurolinx. Zadbamy o to, by wykonane przez nas pomieszczenie stało się wymarzoną strefą relaksu i spotkań z przyjaciółmi.